Topení do koupelny má několik parametrů. V článku „Koupelnové radiátory“ jsme se věnovali především obecným otázkám o radiátorech a jejich příslušenství. Dnes se zaměříme na další podstatnou část, a tou jsou materiály a konstrukce vhodné do koupelny. Jaké materiály zvolit? A jaké existují konstrukce? Vše důležité naleznete v článku.
Středové připojení radiátoru do koupelny
Stále více se prosazují radiátory s tzv. středovým připojením, kdy přívod i „zpátečka“ okruhu topné vody je umístěna ve středu spodní části tělesa. Výhody takového řešení jsou hned dvě:
- Instalace potrubí je univerzální pro různé šířky těles, aniž by se musely trubky topení nějak přizpůsobovat.
- Konce radiátorů, které by jinak byly využité pro připojení radiátorů na okruh topné vody, zůstávají volné a lze je využít pro umístění topné tyče přídavného el. vytápění.
Elektrický a kombinovaný provoz radiátoru do koupelny
Zde se dostáváme k dalšímu hojně diskutovanému tématu u topení do koupelny, a tím jsou radiátory na elektrický nebo kombinovaný provoz. Většina koupelnových radiátorů je nabízena ve verzi na elektriku. Těleso je z výroby naplněno topným médiem a osazeno topnou tyčí. Elektrická topná tyč může mít vícero variant, od nejjednodušší s vnitřním termostatem a funkcí zapnuto/vypnuto až po modely s oddáleným infra ovládáním a několika předem programovatelnými režimy nastavení.
Pokud však zakoupíte „holý“ radiátor, máte možnost ho připojit jak na okruh topné vody, udělat z něho pomocí topné tyče radiátor elektrický (v případě, že by vám výrobcem dodávaná tyč z nějakého důvodu nevyhovovala) nebo, což je také nejčastější, kombinací obojího postavíte radiátor tzv. kombinovaný. Výhoda je zcela zřejmá, i mimo topnou sezónu je váš radiátor připraven na sušení ručníků, což je, jak jsme naznačili výše, jeho hlavní funkce.
Je tu však nutné dát si pozor na maximální výkon použité topné tyče, který by neměl být větší než maximum udávané výrobcem konkrétního radiátoru.
Vzhled radiátoru v koupelně
Asi nejvíce vás při koupi koupelnového radiátoru bude asi zajímat to, jak bude vypadat. Povídání o nejrůznějších konstrukcích topných těles je nad možnosti tohoto článku. Postačí, pokud konstatujeme, že konstrukce jsou různé a většina z nich ovlivňuje hlavně vzhled výrobku. Jako příklad těch, které jsou opravdu jiné, lze uvézt řady Fina, Vitalo a Vitalis od firmy Zehnder.
Zde je soustava měděných trubek zalisována do grafitové desky, díky čemuž má radiátor vynikající poměr sálavého tepla a je tím velmi vhodný pro moderní „nízkoteplotní“ zdroje vytápění jako jsou např. tepelná čerpadla.
Koupelnový žebříkový radiátor a detaily
U klasických konstrukcí typu žebříkového radiátoru (tzv. „žebříku“) je rozdíl hlavně v provedení spojů. Od svařovaných po letované, či svařované laserovou technologií, kde jsou spoje takřka neviditelné. Řeknete si, že je to detail, ale právě detail dělá mistra. Surovinou z které jsou radiátory vyrobeny je zpravidla ocel. Lze ale také zakoupit i radiátory z hliníku (zde pozor na možnost vytvoření el. článku v kombinaci s měděným potrubím).
Radiátory pro náročné provozy
Pro náročné provozy, jako jsou veřejné lázně, myčky aut a podobně, lze dodat provedení pozinkované a výjimečně lze nalézt i modely z mědi – ty jsou vhodné pro dnes již zřídka používané tzv. otevřené okruhy. V poslední době si určitou oblibu získávají i radiátory z nerezové oceli. U designových topných stěn se jako doplňkového materiálu, se spíše estetickou funkcí, někdy používá sklo či kámen.
Povrchové úpravy a topení do koupelny
U povrchovým úprav platí v ještě větší míře to samé, jako u materiálů a konstrukcí. Na výběr jsou prakticky všechny barvy stupnice RAL a každý výrobce má ještě svoji řadu exkluzivních barev. Časté mýty panují u chromovaných povrchů.
Někteří výrobci uvádějí o přibližně 20 % nižší výkon, než u stejného tělesa v lakovaném provedení. To sice není tak docela pravda – chromovaný povrch jen hůře přenáší sálavou složku tepla, ale pro zjednodušení a snadnější orientaci můžeme takovou tezi přijmout.
Chromované radiátory plně postačují k sušení ručníků (zde se využívá především konvekční teplo), méně již k vytápění místností, zejména pocitově. Také již zmíněná topná tyč je u chromovaného provedení zpravidla slabšího výkonu.
Konzultujte s odborníky
Nakonec bychom rádi upozornili, že rozsah článku neumožňuje představit problematiku vytápění, nejen koupelen v celé její šíři a vše zde uvedené je nutno chápat jako platné pro většinu vyráběných otopných těles. Výjimky samozřejmě existují a výběr kteréhokoli otopného tělesa byste měli konzultovat, když ne s projektantem, tedy určitě s odborným prodejcem. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.